czwartek, 9 maja 2013

Paprocie uważane są za kwiaty wyjątkowe. Nawet można powiedzieć, że rosnąc w naszych domach poprawiają atmosferę, a nawet nasze zdrowie. Niestety nie jest to roślina bardzo łatwa w pielęgnacji. Ale kiedy znajdzie się dla niej odpowiednie miejsce, to rośnie wspaniale. Wśród paproci znajduje się wiele odmian, niektóre z bardzo ciekawymi nazwami. Do najbardziej znanych można zaliczyć Macho, Can Can, Boston, Corditas, Emerald Queen i Nevada.

Fiołki

Fiołek afrykański w Polsce potocznie nazywany fiołkiem domowym pochodzi z Afryki Południowo-Wschodniej. Pomimo swej nazwy roślina nie jest spokrewniona z fiołkiem lecz z popularnymi skrętnikami i gloksyniami (siningiami). Saintpaulia osiąga wysokość do 25 centymetrów, ma ciemnozielone, mięsiste liście, pokryte drobnymi włoskami. Kwiaty zabrane w luźne pęki, są pojedyncze, pełna a nawet strzępiaste. Kwiaty najczęściej koloru fioletowego lub niebieskiego ale zdarzają się też odmiany białe, różowe, bordowe a nawet dwubarwne.

Zając

Ma długość od 35 do 75 cm, wysokość ok. 30 cm, a jego ogon, zwany omykiem, ma długość 8–10 cm. Waży 3–6 kg. Ogon zająca jest od góry czarny, na spodzie biały. Uszy są dłuższe od głowy. Nogi zająca nazywa się skokami, natomiast uszy – słuchami. Łapy są wąskie i twarde, przystosowane do biegania po twardym terenie. Tylne nogi są znacznie dłuższe od przednich. Futro (turzyca) ma szarobrązowy kolor – upodabniający go do podłoża – ubarwienie ochronne. W zimie futro staje się jaśniejsze i gęstsze niż w lecie.

Myszołów

Myszołów zwyczajny, myszołów (Buteo buteo) – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae). Zamieszkuje Eurazję, swoje zimowiska ma w centralnej i południowo-wschodniej Afryce.

Bóbr

Bóbr europejski, bóbr zwyczajny, bóbr rzeczny, bóbr wschodni (Castor fiber) – gatunek ziemnowodnego gryzonia z rodziny bobrowatych (Castoridae). Jest największym gryzoniem Eurazji – masa ciała dorosłego osobnika dochodzi do 29 kg, a długość ciała do 110 cm. Jest zwierzęciem silnie terytorialnym, rodzinnym i zasadniczo monogamicznym. Wiedzie nocny tryb życia. Posiada szereg cech morfologicznych, które ułatwiają mu prowadzenie ziemnowodnego trybu życia – może przebywać pod wodą bez przerwy nawet do 15 minut.

Lis

pewnie nie wszyscy wiedzą, że lis należy do rodziny psów. Lisy mierzą ok. 35 cm wysokości i osiągają wagę do 8 kg. Dożywają do 15 lat. Najczęściej można je spotkać w lasach, jak i polach, koniecznie jednak porośniętych krzakami. Za kryjówkę służą im wykopane nory, jedną traktują jako stałe miejsce pobytu, inne jako jednorazowe schronienie na wypadek jakiegoś niebezpieczeństwa. Lisa charakteryzują w budowie przede wszystkim cienkie i krótkie nogi i długa kita. Pysk jest długi i wąski. Jeśli chodzi o ubarwienie futra, to jest ono różnorakie - od kasztanowo brązowego do kasztanowo żółtego. Białe są podgardle, dolna część pyska, podbrzusze i nogi od wewnętrznej strony.

środa, 8 maja 2013

Borowik szlachetny  – gatunek grzyba z rodziny borowikowatych . Występuje w Europie i Ameryce Północnej głównie na zachód od Gór Skalistych, rzadziej w części centralnej i wschodniej kontynentu. Poza tym został zawleczony do Nowej Zelandii i południowej AfrykiW Polsce często spotykany zwłaszcza w górach, rzadziej na niżu, zwykle rzadki w okolicach wielkich miast.
Jest jednym z najbardziej poszukiwanych grzybów jadalnych, wysoko ceniony ze względu na walory smakowe. Nadaje się do bezpośredniego spożycia, marynowania, suszenia i do wszelkich innych rodzajów przerobu. Jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym.

Pasikonik zielony

Pasikonik zielony  – gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych
Występuje w Europie, Azji i północnej Afryce. W środkowej Europie jest pospolity.
Duży owad o długości ciała do 40 mm i skrzydłach wystających daleko za odwłok. Pospolicie występuje wśród wysokiej trawy. Jest sprawnym drapieżnikiem polującym na mniejsze owady. Dobrze wspina się i skacze. Potrafi też dość dobrze latać. Jego zielone ubarwienie pomaga mu być trudno dostrzegalnym wśród źdźbeł traw, krzewów i drzew. Silnie rozwinięty aparat gębowy, długie czułki, dobrze wykształcone oczy i silne nogi czynią go sprawnym myśliwym.
W słoneczne, letnie dni samce przez całe popołudnie i nocą trą pierwszą parą sztywnych skrzydeł, na których znajdują się aparaty strydulacyjne.
W Polsce zimują jaja. Larwy wylęgają się wiosną. Osobniki dorosłe występują od lipca do października.

Zaskroniec zwyczajny

Zaskroniec zwyczajny  – gatunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych (Colubridae). Zaskrońce występują w całej Europie (oprócz Szkocji, Irlandii i północnej części Skandynawii).
Samica jest większa od samca i osiąga średnio długość od 85 cm do 1,2 m (wyjątkowo 2 m), a samiec od 70 cm do 1 m. Żywią się żabami, rybami albo małymi gryzoniami, które połykają bez uprzedniego uśmiercania. Atakują tylko poruszające się zwierzęta. W niewoli zaskrońce żyją do 15 lat.
Zaatakowany zaskroniec broni się, często udając martwego, wypuszcza przy tym nieprzyjemnie pachnącą ciecz, która dodatkowo ma zniechęcić potencjalnego drapieżnika
. Może także wydawać dość głośny syk w celu odstraszenia napastnika.

czwartek, 18 kwietnia 2013

Dżdżownica

  
Dżdżownice (Lumbricidae) – rodzina skąposzczetów przystosowanych do życia w glebie. Obejmuje ponad 670 gatunków, w tym większość glebowych skąposzczetów. Dżdżownicowate są jednym z ważniejszych czynników wpływających na przewietrzanie i nawożenie gleby. Są hermafrodytami (obojnakami), ale występuje u nich zapłodnienie krzyżowe. Nieliczne rozmnażają się partenogenetycznie





Pokrzywa Zwyczjna


Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) – gatunek rośliny z rodziny pokrzywowatych (Urticaceae). Występuje w stanie dzikim w Europie, Azji, Afryce Północnej, Ameryce Północnej, a zawleczona została także na inne obszary i kontynenty. Rośnie w wilgotnych lasach i zaroślach oraz bardzo często, jako gatunek synantropijny, na żyznych siedliskach ruderalnych.
Pokrzywa zwyczajna jest użytkowana na wiele sposobów – jest rośliną leczniczą i kosmetyczną, jadalną i paszową, dostarcza także włókien, barwnika i jest użytkowana w ogrodnictwie. Pokrzywa odgrywa też rolę w ludzkiej kulturze duchowej. Z powodu obecności kłująco-parzących włosków powoduje bolesne podrażnienia skóry ludzi i zwierząt.Po dotknięciu pokrzywy ciałem występuje poparzenie

Mysz polna



Mysz polna (Apodemus agrarius) – gatunek niewielkiego gryzonia z rodziny myszowatych, przedstawiciel rodzaju Apodemus, do którego zaliczane są także inne pospolite europejskie gryzonie, jak mysz zaroślowa i mysz leśna. Mysz polna zamieszkuje lasy i stepy Europy Wschodniej i dużą część palearktycznej Azj
Długość ciała bez ogona
7,0–12,5 cm